Veri kaybı bir insanın başına gelebilecek en can sıkıcı şeylerden birisi. Bazen yanlışlıkla, bazen de hard diskin veya kullanılan işletim sisteminin çökmesi sonucu yıllardan beri biriktirilen fotoğrafların silinmesi gününüzü mahvedebilir. Oysa sanılanın aksine silinen fotoğrafları kurtarma gerekli yazılımları kullandıktan sonra gayet de mümkün.

Bunun için yapmanız gereken tek şey EaseUS Data Recovery Wizard programını yüklemek. İsminden de anlaşılacağı üzere bir sihirbaz gibi çalışan ve silinen fotoğraflarınızı hard disk, flash disk, hafıza kartı ve fotoğraf makinelerinden kurtarabilen bu programın ücretsiz olması ise bir diğer avantajı.

Üstelik EaseUS Data Recovery Wizard programının geri getirebileceği dosya türleri sadece JPG, PNG, GIF veya TIFF uzantılarıyla da sınırlı değil. İsterseniz DOC, MP4 ve MP3 gibi silinen verileri kurtarma işlemi de yapabiliyorsunuz.

Silinen fotoğrafları geri getirmek çok kolay

Gelelim yanlışlıkla veya sistem çökmesi sonucu ortadan kaybolan fotoğrafları nasıl geri getirebileceğinize. Bunun için ilk yapmanız gereken şey EaseUS Data Recovery Wizard’ı MacOS veya Windows bilgisayarınıza yüklemek olmalı. Ücretsiz sürümde 2 GB’a kadar dosya kurtarabilmeniz mümkün. Daha fazlası için ücretini ödeyip bir üst versiyona terfi etmeniz gerekiyor.

Adım 1: Hangi disk üzerinde tarama yapıp silinen dosyaları kurtarma işlemi yapacaksanız, o diski seçin. Ardından “Tara”ya basın.

Adım 2: Taramanın başarıyla sona ermesini bekleyin. Bu süre taramayı yaptığınız diskin büyüklüğüne göre değişir. Ortalama 1-2 saat kadar sürebilir. Tarama bittiği zaman silinen fotoğraf kurtarmaya başlamak için sağ üst köşeden “Filtre”ye basıp “Fotoğraflar”ı işaretlemeniz gerekiyor. Bu sayede yalnızca fotoğraf dosyalarını kurtarmış olacaksınız. Eğer fotoğraf yerine döküman veya videoları geri getirmek istiyorsanız yine bu filtre bölümünü kullanmanız gerekiyor.

Adım 3: Bu işlemin ardından sağ alt köşede “Kurtar” butonu tıklanabilir hale gelecektir. Bu butona basın ve kurtarılacak fotoğrafların kaydedilmesi için yeni bir konum belirleyin. Kurtarma işlemi devam ederken fotoğrafları önizleyebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere silinen fotoğrafı geri getirmek bu kadar basit! Hiçbir şekilde harici veya dahili hard diske müdahale etmek zorunda kalmadan, sadece birkaç tıkla fotoğraflar başta olmak üzere silinen tüm verileri kurtarabilmek pekala mümkün.

Program başarısını üstün algoritmasına borçlu

Peki nasıl oluyor da EaseUS Data Recovery Wizard bu kadar verimli çalışıyor ve silinen dosyaları kurtarabiliyor dersiniz? Geliştirici ekibin kendi açıklamasına göre birçok teknoloji sitesi ve dergisi tarafından “En iyi veri kurtarma yazılımı” ilan edilen EaseUS Data Recovery Wizard sahip olduğu gelişmiş algoritmalar sayesinde bu kadar başarılı sonuçlar ortaya koyabiliyor.

Eğer bu program başta olmak üzere veri kurtarmak için kullandığınız hiçbir yazılımdan verim alamadıysanız, son çare olarak silinen fotoğraflarınızı geri getirebilecek “hard disk kurtarma” şirketlerinin kapısını çalabilirsiniz. Ancak bu seçeneğin çok daha pahalıya mal olacağını ve duruma göre işlemin günler boyunca sürebileceğini unutmayın.


Etiket

İsim

E-Posta


Tarayıcı Önerimiz Tarayıcı Önerimiz

Hızlı ve ücretsiz bir Web tarayıcısı edinin
  • Hakkımda Hakkımda

      2006 Yılından Bu Yana Forum Sitesiyle Başladığım Serüvene En Nihayetinde "Teknoloji Haberleri" (SosyoBilgi) ile Devam Etmekteyim. CazForum ismiyle 5 Sene Hizmet Verdiğim Sektörden Kazandığım Tüm Deneyimlerimi Sizlere Aktarmak İçin Yoluma Devam Ediyorum. Herkese İyi Bloglar..

      M.Uzun

  • Son Yorumlar Son Yorumlar

  • Etiketler Etiketler